Üst geçit çöktü çökecek

İstanbul Bayrampaşa’daki üst geçit, âdeta ölüme davetiye çıkarıyor. Vatandaşlar tedirgin olsa da paslanmış, çürümüş ve bakımsız haldeki üst geçidi kullanmaya devam ediyor.

Her gün işe giderken yolumun üzerinde bulunan üst geçidin yanında trafik durdu. O bekleyiş sırasında, üst geçidin taşıcı kolonlarının patladığını ve demirlerinin de çürüdüğünü gördüm. Bakar bakmaz şaşkına döndüm. Yanlış görmüş olabilirim, bir de yakından bir başka arkadaşım baksın istedim. Durumu görüntülemesi için fotoğraf servisinin müdürüne rica ettim; hemen üst geçidi fotoğraflamak için bir arkadaşımızı yönlendirdi. Fotoğrafları gördüğümüzde bir baktık ki durum benim gördüğümden çok daha fenaymış!

Binlerce kişi kullanıyor

Gelelim üst geçide. Üst geçidin bir tarafında İstanbul Ticaret Odası Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, sanayi sitesi ve İBB Fatih parkı bulunuyor. Okulda okuyan ve sanayi sitesinde çalışan binlerce kişi, mecburen bu üst geçidi kullanıyor. Gelelim geçidin diğer tarafına; burada büyük bir AVM var.

Büyük risk

Asıl vahim olan, üst geçidin bitiş noktası Bayrampaşa Maltepe tramvay durağı. Günde binlerce kişi, bu üst geçidi kullanarak tramvaya gidiyor. Vatandaşlar gibi tramvay istasyonunda çalışanlar da bu geçidi kullanıyor. Ama hiçbir önlem ve tedbir alınmamış. Aynı zamanda üst geçidin altından yine günde binlerce araç geçiyor. Geçidin beton bölümleri parçalandığı gibi metal yerleri de çürümüş.

Büyük mucize

Üst geçidin orada hâlâ ayakta duruyor olması bile büyük bir mucize! Geçidin tuzla buz olmuş beton ayaklarından birisine bir araç vursa facia kaçınılmaz olur. Bırakın bir kazayı, zaten hayatımızda deprem diye bir gerçek var. Küçük bir depremde bu köprü yıkıldığında bırakın o bölgeyi, İstanbul trafiği kilitlenir. Umarım vatandaşımızın canı yanmadan haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir önlem alıp bir an önce geçidi onarır.

Sera’da uygulamalı eğitim

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri, Bilecik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü serasında incelemelerde bulunarak, eğitimlerini uygulamalı alma imkânı buldu. Sera alanındaki görevliler tarafından karşılanan öğrenciler, serada incelemeler yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çiçek ve bitki türlerini inceleyen öğrenciler, merak ettikleri soruların cevaplarını alma imkânı buldu.

Nehir üzerinde voleybol ve konser

Adana Büyükşehir Belediyesi, 12’nci Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında nehir üzerine kurduğu platformda; voleybol, tenis, zumba branşlarında müsabakalar ve konser etkinlikleri düzenledi. Amatör liglerdeki sporcuların da yer aldığı oyunlarda, platform üzerinde zorlu karşılaşmalar gerçekleştiren sporcuların mücadelesi izleyenlere eğlenceli anlar yaşattı.

ŞiKAYET VAR!

Personel servisine geçiş üstünlüğü!

Her sabah ve akşam saatlerinde işe gidip gelirken dikkatimi emniyet şeridinden giden minibüsler çekiyor. Yanımdan vızır vızır geçiyorlar. Bir de aracı şeride sığdıramayınca üzerimize kırıp siren çalıyorlar. Bu minibüslerin kime ait olduğunu biraz araştırdığımda; araçların adliyede görev yapan hâkim ve savcı ve personeli taşıdığını öğrendim. Merak ediyorum; ne zamandan beri adliye çalışanların geçiş üstünlüğü var? Hukukçular bile böyle yaparsa vatandaş ne yapar? Diğer kamu çalışanlarına hak doğar. Nasıl ki bizler vatandaş olarak emniyet şeritlerini acil durumlar dışında kullanamıyorsak, adliye çalışanları da kullanmamalı. Her kamu çalışanı gibi işe gidip gelirken normal yolu kullanmalı. İtfaiye ve ambulans için ayrılan yola girmemeliler. Adalet Bakanlığı’nın ve İstanbul Valiliği’nin bu durumla ilgili acil tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Bakalım haberimizden sonra çakarlı araçlarla mücadele eden İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili bir tedbir alacak mı? Bekleyip göreceğiz?

Ne zaman hayata geçecek ?

23 Nisan’da kısa bir İstanbul turu attım. Sirkeci’de bir şey dikkatimi çekti. Kaldırımdan geçen her on kişiden en az altısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait “Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi” İsbike istasyonlarına bakıp duruyordu. İstasyonlarda bir bisiklet bile yoktu. Eve gelir gelmez araştırdım. İsbike’in resmî web sitesinde bir duyuru yayınlanmış. “2023 yılı sonu itibarıyla bakım onarım dönemine girecektir” diye. Yaklaşık 4 aydır bakıma alınan bu sistem ne zaman aktif olacak? Bakalım belediyeden nasıl bir yanıt gelecek?

Belediye, ruhsatsız işletmeye göz mü yumuyor?

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, belediye, işletme ve içki ruhsatı olmadığı iddia edilen ünlü bir termal otelin faaliyetine göz yumduğu ileri sürülüyor. Hatta durum mahkemelik bile olmuş. İddia o ki; mahkeme, adı bizde saklı termal otel için “boşaltma” kararı vermiş. Ancak Osmangazi Belediyesi bu kararı askıya almış ve kararı uygulamıyormuş. Bu durum da bölge halkının tepkisini çekiyormuş.

Teknoloji liderleri ödüllerini aldı

Konya’da, Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen teknoloji ve robot yarışması TEKNO-SEL, ödül töreniyle sona erdi. 96 okuldan 775 öğrencinin 394 robot ve projesiyle yarıştığı organizasyonda dereceye girenlere ödülleri verildi.

3 günde 3 bin kişiyi ağırladı

Bursa’da, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Osmangazi Belediye Başkanı seçilmesinin ardından makamının kapılarını halka açan Erkan Aydın, 3 günde 3 bin kişiyi ağırladı. Başkan Aydın’a büyük ilgi gösteren vatandaşlar, hayırlı olsun dileklerini iletip, başarılar diledi.

Drone ile açık alanları ilaçlıyor

– Kayseri’de, Kocasinan ilçesi sakinleri için daha sağlıklı bir çevre sunmayı hedefleyen Kocasinan Belediyesi, ilçe genelindeki kanallar, parklar ve yeşil alanlar başta olmak üzere tüm açık alanları drone ile kapsamlı bir şekilde ilaçlıyor.

Açılış için gün sayıyor

– Konya’da, Karatay Belediyesi’nin eğitim yatırımları devam ediyor. Belediye tarafından Nakipoğlu Mahallesi’ne kazandırılan Karatay Belediyesi Osman Benliler İlkokulu’nun yapımı tamamlandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay’ın eğitimde de öncü bir ilçe olması hedefiyle çalıştıklarını aktardı.

Pazarlarda denetim!

– Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir bir ortamda alışveriş etmelerini sağlamak amacıyla semt pazarlarında denetimlerini sürdürüyor.

KOSKİCBS ile akıllı altyapı

– Gelişimini ve değişimini sürdüren kent dinamiklerine en uygun şekilde karşılık vermek ve geleceğe dair yaşanabilir bir Kocaeli bırakmak amacıyla akıllı altyapı sistemlerine büyük önem veren KOSKİ, bu kapsamda yerli ve millî olarak geliştirilen KOSKİ Coğrafi Bilgi Sistemlerini (KOSKİCBS) şehrin altyapı projelerinin planlanması, yapımı ve işletilmesi süreçlerinde kullanmayı sürdürüyor.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x